Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Rehberi !

Obezite (Bariatrik) Cerrahisi
Obez hastalarının kilo vermelerine yardımcı olmak amaçlı gıda alımlarının veya besin emilimlerinin ya da her ikisinin birden azaltılması amacıyla sindirim sistemlerine cerrahi müdahalede bulunulmasına “obezite cerrahisi” ya da “bariatrik cerrahi” denilmektedir.

Obezite cerrahisinin kilo verme konusunda kesin ve kalıcı bir etki sağlaması için kişinin önemli bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olması, ameliyat sonrasında beslenmesine ve egzersizlerine devam etmesi gerekir.

Obezite cerrahisi ile tedavi olan hastaların kilo verme hızları çok yüksektir ancak kilonun korunması için kişinin yaşam tarzını kalıcı olarak değiştirmesi ameliyatlardan sonraki dönem için de oldukça önemlidir.

Obezite hastası bireyler için tüp mide ameliyatı bireye verilmiş bir fırsattır. Ameliyat sonrası midenin hacim olarak küçük kalması ve açlık hormonlarının da azalmasıyla; birey az miktarda besin tüketerek doygunluk hissini erken alır. Erken dönemde beslenme ve diyet uzmanının görevi hastanın yeni mideye uygun beslenmesinin sağlanmasıdır

Diyet Bölümü